ВИДЕО: Професорот - Приказна за хаваецот од Гевгелија

Четврток, 27 Февруари 2020

Животот, сеќавањата за професорот, поетот, хуманист и концерт мајстор на хавајска гитара Илија Џаџев е склопен во 90 минутен филмски проект на Јордан Дуков. Пред да пристигне на емитување во нашиот град еве краток трајлер за запознавање со неговата содржина, видео сеќавања за еден несекојдневен боем од нашиот крај, хаваецот од Гевгелија, кој реализира над 6.000 бесплатни концерти и велеше дека „уметноста за пари не е уметност“.

Илија Џаџев (5.10.1926-14.04.1991). Роден е во Гевгелија. Завршил Природно-математички факултет, група географија во 1954 година. Работел како професор по географија во гимназијата „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија. Бил член на „Друштвото на писателите на Македонија“ од 1990 година.  Има издадено 20 збирки поезија и e единствениот хавајски гитарист во светот кој одржал илјадници бесплатни концерти во земјата и на меѓународни светски гостувања. 

Здрав, стамен, едноставен, непосреден, го сакаа сите, а беше магнет за жените вели негов роднина гевгеличанец.
За него сезоната на капење во Вардар и Дојран започнувала на 1 јануари! При едно такво капење во Дојран му ги украле алиштата, а тој без мака се вратл во Гевгелија со автобус по гаќички за капање на изненадување на сите присутни во автобусот и тие кои го сретнале по улиците. Ама, Џаџев немал мака. Oваа случка од несекојдневното секојдневие на Професорот ја објавил и весникот „Вечер“ на 20.07.1970 година.
Погледнете го трајлерот за „Професорот“.

Last modified on Четврток, 27 Февруари 2020 - 12:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.