„Паразит“ е најдобар филм и се закити со четири оскари

Понеделник, 10 Февруари 2020

Јужно Корејскиот филм „Паразит“ вечерва на доделувањето на 92-те награди Оскар на Американската филмска академија ја освои главната филмска награда „најдобар филм за 2019“ и со тоа за прв пат се испиша историја на оскарите - странски филм да ја добие главната награда.
Освен ова, „Паразит“ доби оскар за „најдобар странски филм“, за „најдобра камера“, за „најдобро оригинално сценарио“.
Филмот „Паразит“ беше во конкуренција заедно со „Медена земја“ за категориите документарен филм и странски филм. Можеме само да бидеме горди што се најдовме во друштво на таква конкуренција.

Со оскар се закитија Жоакин Феникс за улогата во филмот „Цокер“, Рене Зелбегер која ја глуми Џуди Гарланд во филмот посветен за нејзиниот живот и кариера насловен нормално со „Џуди“, потоа Бред Пит за споредна машка улога во филмот на Квентин Тарантино „Беше еднаш во Америка“ и Лора Дерн за споредна женска улога во филмот „Брачен живот“.

Оскар за звук доби филмот „1917“, за најдобра монтажа „Форд против Ферари“, за најдобра шминка и фризура оскарот отиде за филмот „Тие се бомби“. Оскар за најдобра оригинална музика доби филмот „Џокер“. Сер Елтон Џон доби Оскар за најдобра оригинална песна.

Тимот на „Медена земја“ испиша историја во друштво со овие светски кинематографи. Му порачаа на светот дека е потребен баланс и Оскарите 2020 го потрошија балансот со јужно корејскиот „Паразит“ и неговата доминација со четири златни статуетки „Оскар“.

Жоакин имаше исклучителен говор за човештвото, хуманоста, еднаквоста, недискриминацијата:

Last modified on Понеделник, 10 Февруари 2020 - 06:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.