„Медена земја“ се закити со наградата „Доријан“

Среда, 05 Февруари 2020

На тимот на „Медена земја“ вчера му беше врачена престижната награда „Доријан“ за најдобар документарен филм која ја доделува заедницата на LGBTQ критичари кои пишуваат во сферата на популарната култура и филм во САД, Канада, Австралија и Велика Британија.

Вчера, списанието NEW YORK (AP) објави:
„Медена земја“ веќе влезе во историјата. Тоа е првиот филм во светската кинематографија истовремено номиниран во категоријата најдобар документарен и во категоријата најдобар интернационален филм (претходно насловена најдобар филм од неанглиско говорно подрачје). Двојната чест го прави „Медена земја“ тивок револуционер на Оскарите, оној кој зборува за зголемувањето на природната безграничност во правењето на документарните филмови, но и за специфичната големина на „Медена земја“ - коментира Џејк Коил за „АП Њус“.

Додека го очекуваме доделувањето на оскарите во земјава, како и во САД, Велика Британија и Ирска се изведуваат проекции на „Медена земја“. Вечерва во 20 часот во Гевгелија, во слалата на Народниот Театар ќе се одржи третата проекција на „Haneyland“ за гевгеличани.
Вечерва филмот се прикажува и во други места од државата: во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, во Центарот за култура во Неготино, во НУ Центар за култура Крива Паланка, во Дом на млади Штип, во „Cineplexx MK“ Скопје и во Градско Кино „Милениум“.

Галерија од доделувањето на наградата „Доријан“ во САД.


Last modified on Среда, 05 Февруари 2020 - 17:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.