Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Најдобар филм „12 години ропство“, а најмногу Оскари освои "Гравитација"

Понеделник, 03 Март 2014

Оскар за најдобар филм доби животната сага "Дванаесет години ропство", вселенскиот трилер " Гравитација " е добитник на повеќето Оскари со освојување наградни статуетки во седум категории , а најдобрите актери во женска и машка конкуренција се Кејт Бланшет и Метју МекКонахју

 

Филмската сага "Дванаесет години ропство ", снимена според вистинска приказна за слободен црнец продаден во ропство, освен за најдобар филм освои и други два Оскари .

Lupita Nyong'o победи во категоријата на најдобра споредна женска улога, a филмот освои Оскар за најдобро адаптирано сценарио на мемоарите на Соломон Нортуп.
" Сите заслужуваат не само да преживеат, туку и да живеат, тоа е најголемото наследство на Соломон Нортуп", рече режисерот Стив Меквин примајќи ја наградата .

Вселенскиот трилер на Алфонсо Куарон " Гравитација ", во која Сандра Булок ја игра д-р Стоун која оди на нејзината прва мисија во вселената, а Џорџ Клуни е искусниот астронаут Мет Ковалски на својот последен вселенски лет, освои Оскар за најдобра режија, фотографија, монтажа, оригинална музика, звук, монтажа на звукот и визуелни ефекти.

Метју МекКонахју доби Оскар за главна машка улога во филмот "Добри дилери од Далас", во кој тој го глуми хомофобичниот Тексашанец Рон Вудроф кој се инфицирал со СИДА и заобиколувајќи го системот почнува да им помога на оние кои страдаат од оваа болест да се купат потребните лекови.
"Ова е голем момент во мојата кариера ", рече МекКонахју на добивањето на наградата. "Јас уживам во тоа. Никогаш толку многу не ми се допаѓала мојата работа", додаде тој.
Филмот "Добри дилери од Далас" освои Оскар за најдобра споредна машка улога (Jared Leto) и за шминка.

Кејт Бланшет ја доби наградата за нејзиниот водечка улога во филмот на Вуди Ален "Синиот Јасмин", во кој глуми поранешна богата девојка која не може да се помири со фактот дека сè изгубила во животот.
Два Оскари освои филмот " Големиот Гетсби" , кој беше наградена во категориите за сценарио и најдобри костими.
Спајк Џонс доби Оскар за најдобро оригинално сценарио за филмот " Таа ", додека во категоријата најдобра оригинална песна за Оскар се додели на песната " Let It Go" од филмот "Снежно царство".

Листа на сите добитници на Оскар за 2014
Победници на 86-тото наградно издание на доделувањето на наградите на Американската академија за филмски уметности и науки се:
Најдобар филм: "Дванаесет години на ропство "
Главна машка улога: Метју МекКонахју (" Добри дилери од Далас "):
Главна женска улога: Актерката Кејт Бланшет (" Синиот Јасмин" )
Споредна машка улога : Jared Leto (" Добри дилери од Далас ")
Споредна женска улога : Lupita Nyong'o (" 12 години на ропство ")
Алфонсо Куарон режија (" Гравитација ")
Оригинално сценарио : "Тоа " ( Спајк Џонс )
Адаптирано сценарио : " 12 години на ропство " (Јован Ридли )
Фото : " Гравитација " ( Емануел Лубецки )
Монтажа : " Гравитација " ( Алфонсо Куарон и Марк Сингер )
Сценографија: "Големиот Гетсби " ( Кетрин Мартин и Беверли Дан )
Костимографија: "Големиот Гетсби " ( Кетрин Мартин)
Шминка: "Добар дилери од Далас "
Оригинална музика : " Гравитација " ( Стивен Прајс )
Оригинална песна : " Нека одат " од филмот "Снежно кралство" ( музика и текст од Кристен Андерсон- Лопез и Роберт Лопез )
Звук: " Гравитација " (Глен Фрементл )
Монтажа на звук: " Гравитација " ( Прескокни Ливсеј, Нив Адири, Кристофер Бенстад и Крис Мунро )
Визуелни ефекти : " Гравитација " (Тим Вебер , Крис Лоренс, Дејв Стен и Нил Корболд )
Филм на странски јазик : "Големата убавина" ( Италија)
Анимиран филм : " Снежно кралство"
Документарен филм: " 20 метри од Ѕвездите "
Краток документарен : "Дамата во број 6: Музика ми го спаси животот " ( Малколм Кларк и Николас Рид)
Краток анимиран филм : "Г-дин Нублот" ( Лорен Витц и Александре Еспигарес )
Краток филм : " Хелиум " ( Андерс Валтер и Ким Магнусон ).

Last modified on Вторник, 04 Март 2014 - 00:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.