Видео: Најдоброто од починатиот Оскаровец Филип Сејмор Хофман

Понеделник, 03 Февруари 2014

Во сеќавање на 46 годишниот актер-режисер и оскаровец Филип Сејмор Хофман издвојуваме дел од неговите најдобри филмски остравувања 

Американскиот глумец и режисер Филип Сејмор Хофман (46) вчера беше пронајден мртов во бањата во неговиот стан во Менхетен.

Како што пренесуваат медиумите, кога го пронашле оскаровецот, тој во својата рака имал забодена хиподермичка игла за која се верува дека во неа се наоѓала смртоносна доза на дрога.

Во чест на прерано заминатиот брилијантен актер, издвојуваме дел од неговите највпечатливи филмски улоги.

1. Truman Capote, Capote (2005)

2. Freddie, The Talented Mr Ripley (1999)

3. Lancaster Dodd, The Master (2012)

4. Father Flynn, Doubt (2008)

5.Gust Avrakotos, Charlie Wilson’s War (2007)

6.Brant, The Big Lebowski (1998) 

Филип Сејмур Хофман пред филмската јавност ги испорача извонредните улоги на ликови како Капоте (2005), талентирани г-дин Рипли (1999), Големиот Лебовски (1997), Буги ноќи (1997), Магнолија (1999) и Речиси познати (2000), Студена планина (2003), Државната и главните (2000), Заедно дојдоа Поли (2004), Дивјаци (2007) и Мирис на жената (1992).

Хофман доби Оскар за неговиот портрет на познатиот автор Капоте. Хофман на сценското платно ја донесе неговата тетатарска подготвеност да изведува сензибилитети со бестрашен пристап до некои од најпознатите непријатно реални портрети во филмската кинематографија, каде се борат темните човечки пориви, зависности и моралните конфликти со моќните и непријатни ранливости. Хофман продолжува да се издвојува со неговата подготвеност да се изложи емотивно и често со голем драматичен ефект.

Во “Невозможна мисија 3“ (2006), Хофман изведува извонредно ретка улога на негативец со пријатни мизантропски парирања, наспроти драматичните ограничувања, надмудрувања и умствено-физички дуели со ко-ѕвездата Том Круз. 

Last modified on Среда, 05 Февруари 2014 - 21:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.