Џоковиќ го освои 9-от победнички пехар на Австралија Опен

Недела, 21 Февруари 2021

Новак Џоковиќ утрово извојува победа на Австралија опен и ова е негова 18-та по ред титула на грен слем турнири.
33-годишниот Србин го победи Даниил Медведев во прав сет со 3:0 и ја освои деветтата титула во Мелбурн.

Неговото годишно патување во Мелбурн носи толпи обожавателски пораки од неговата родна Србија. Го враќа на тврдите терени кои тој најмногу ги сака. И почесто отколку што посакуваат неговите противници тој доаѓа со голем трофеј. Длабоко во втората деценија од својата кариера, Австралија опен сè уште ја чувствува како дома, по публиката, пехарите, напредокот кон историскиот тениски врв.

Мелбурн беше местото каде што Џоковиќ го освои својот прв грен слем турнир во 2008 година и во неделата, тоа беше местото каде што го освои 18-от во својата кариера, крстосувајќи до победата со 7:5, 6:2, 6:2 над Даниел Медведев од Русија во Арената Род Лејвер. Сега заостанува зад Роџер Федерер и Рафаел Надал со само два трофеја за историски рекорд на сите времиња во машкиот тенис на ГренСлем рекорди.

Нагласената победа му донесе на 33-годишниот Џоковиќ, невидена деветта титула во Австралија опен во 17 гостувања на турнирот, кој отсекогаш го нарекувал свој фаворит. Тој никогаш не загубил таму во финале. Само Надал има поинтимна врска со тениски турнир, освојувајќи го Ролан-Гарос запрепастувачки 13 пати.

„Колку повеќе победувам, толку подобро се чувствувам и се враќам секоја година“, рече Џоковиќ пред финалето. Љубовната врска продолжува“ -порача тој.

Ноле на својата официјална фејсбук страница се пофали за освоениот 9 пехар на Автралија Опен.

❤️❤️❤️9️⃣ #AusOpen

Posted by Novak Djokovic on Sunday, February 21, 2021
Денешната негова победа ја одбележа и „US Open Tennis Championships“ со потсетување на неговите 18 освоени Грен слема. Tenis TV ја одбележа деветата победа на Џокович на Австралија Опен и оцени дека Новак едноставно не можеше да загуби од Медведев.

9-0 in Aus Open finals ???? Novak Djokovic simply doesn't lose in Melbourne...

Posted by Tennis TV on Sunday, February 21, 2021
И, ова е прегратката на споделената радост за победата.
Posted by Novak Djokovic on Sunday, February 21, 2021

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.