Новак е новиот тениски крал!

Сабота, 06 Февруари 2021

Српскиот тенисер и прв рекет во светот Новак Ѓоковиќ, за месец дена, точно на 8-ми март, ќе влезе во 311-та недела како е на врвот на „ATP“ листата и ќе стане рекордер! Тое ќе го смести во историјата на „Белиот спорт“ како првак кој најдолго се задржал на врвот на светската тениска листа на рекордери.

Србинот тогаш ќе ја комплетира 311-та недела на чело на ATP листата и така ќе го сруши рекордот кој досега го држеше Роџер Федерер.

Ѓоковиќ во овој момент има 12.030 бодови, додека Надал е второпласиран со 9.850, па дури и Доминик Тимот би можел да го загрози со 9.125.

Без оглед што не играл една година, рангирањето на Федерер е 'замрзнато' поради новите правила, па тој е на 5-то место и ќе се обиде дополнително да ја подобри таа позиција кога ќе се врати на терен на 8-ми март, токму на денот кога Ѓоковиќ ќе го престигне.

Инаку Ноле првпат на чело на „ATP“ листата бил на 4-ти јули, 2011-та година, па доминацијата траела цела деценија.

Ноле важи за спортист на публиката. Тие него го поддржуваат, тој ним автограми и рекорди на кои се радуваат.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.