WBC прогласи 6 годишно дете за светски шампион

Петок, 20 Ноември 2020

Денес е Светскиот ден на детето. Го посветуваме прилогот за едно несекојдневно дете херој Bridger Walker.

На насловната фотографија е шестгодишниот Бриџер Вокер, носител на појасот за светски шампион доделен од Светскиот Боксерски Совет. Ова момче годинава покажа извонредна храброст и ја спаси својата помлада сестра од напад од разбеснато куче.  Го чинеше двочасовна операција и повеќе од 90 конци по целото тело, но тој успеа да ја спаси својата тригодишна сестра од речиси сигурна смрт.
Во болницата, Бриџер кажал: „Ако некој мораше да умре, тоа требаше да бидам јас, јас сум постариот брат“.
И Светскиот боксерски совет (WBC) го призна Бриџер за светски шампион во тешка категорија на еден ден! Така, тој ќе остане запишан во официјалната историја на WBC, како светски шампион на еден ден, на денот кога тој беше најдобриот борец на светот! ❤️ 

❤️ Честитки за херојската борба доби и од големиот Мајк Тајсон.

AND THE NEW WBC CHAMPION OF THE WORLD, Bridger "The bravest man on Earth" Walker ????????

Posted by World Boxing Council on Tuesday, July 21, 2020

We are honored to name 6-year-old, Bridger Walker, WBC Honorary Champion, for his brave actions that represent the best values ​​of humanity. Bridger, you're a hero ????????

Posted by World Boxing Council on Wednesday, July 15, 2020
Last modified on Петок, 20 Ноември 2020 - 22:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.