Трето место за Валентина на полумаратон во Скопје

Сабота, 17 Октомври 2020

Традиционалната спортска манифестација „Трчаме кон целта 2020“ годинава се одржува по 15-ти јубилеен пат низ улиците на Скопје.
Годинава свој трофеен настап имаше атлетичарката од Богданци, членка на Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија, Валентина Узунова. Таа денеска освен резервираното прво место за „жени 50+“ го освои заслуженото трето место во генерален пласман на полумаратонот 21,1 километар низ улиците на Скопје со време од 1 час, 57 минути и 47 секунди.

Трасата која ја истрча започнуваше од средината помеѓу МЗТ салата и мост близнак, се трчаше во правец на мост близнак до железничкиот мост и назад 7км и така три пати, заокружувајки ја полумаратонската траса од 21,1 километар растојание.

Освен полумаратон се трчаа и штафетни трки, трки од 5 км. Организаторот годинава ги откажа трките за деца, а на сите пријавени им обезбеди ланч пакети не ускратувајќи им ја можноста да бидат солидна спортска публика.

Трките беа закажани за 4 април годинава, но поради корона состојбата во државата истите беа одложени, а денеска организацијата беше со примена на строгите ковид протоколи, со старт во 9.00 часот и одложен старт на секои 10 секунди по тројца, па на следните 100 секунди други тројца натпреварувачи.

Сончев ден, многу тркачи, медал за Валентина и посветеност на трките „За болните од пулмонална хипертензија“ и прерано починатата Ѓургица Ќаева.

TRCAME KON CELTA 2020 3 mesto na generalno nivo... Istrcani 21,1km, posveteni za mojot angel, Gjurgica PH Kjaeva Poddrshka za pacientite so PH❤️

Posted by Valentina Uzunova on Saturday, October 17, 2020
Last modified on Сабота, 17 Октомври 2020 - 19:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.