Златен медал за Валентина Узунова освоен на „Vodno-Matka Trail Marathon 2020“

Понеделник, 20 Јули 2020

Втор златен медал годинава за нашата атлетичарка Валентина Узунова“ членка на Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија, освоен годинава, во пандемски ограничените услови за спортување. Денеска таа истрча 26 километри, дел од трасата на „Vodno-Matka Trail Marathon 2020“ со време од 4:08 часа и го постигна својот рекорд и прво место од учесниците на овој трет по ред маратон.
Таа и оваа трка, како и сите останати, ја посвети за поддршка на болните од Пулмонална хипертензија, со цел поголема видливост на нивниотпроблем, потреба од здравствена заштита, лекови кои се скапи, а се не се на листата за набавка преку Фондот за здравство.

Пандемијата ги намали условите за изведување масовни спортски настани, но организаторите на трки им се досетија - со временски различен старт на секој од учесниците се обезбедува дистанца меѓу тркачите. Третото издание на Водно-Матка Треилс, организиран од ТРЕКС, годинава привлече голем број учесници, желни спортистина кои им недостасува спортскиот предизвик и возбуда. Трката има три должински траси: класичен маратон од 42 километри, „Водно-Матка Треил“ од 26 километри и полумаратон „Водно Треил“ од 21 километар.
Најдолгата има висинска разлика за искачување, во трчење од 3.100 метри што значи дополнителен напор за тркачите. Условите беа пријатновременски, но магливи. Се стартуваше после полноќ за најдолгата траса, а нашата Валентина за „Водно-Матка-Треил“ стартуваше после 5 часот изутрина, значи во мугрите. Нејзината висинска делница за искачување-истрчување беше 1.650 метри.

Трките во сите три должински одредници се одвива во околината на градот Скопје – на планината Водно и во кањонот Матка – област која изобилува со природни реткости и културни споменици од византискиот период.

Прв на целта меѓу мажите на 42 километарскиот маратон пристигна Дејан Ангелковски, со време од 3:08:58 часа. Втроопласиран Антонио Каранфилоски со време од 3:20:31 часа, а трет пристигна Александар Војнески Еленин со време од 3:32:04 часа.
На 42 км маратон од жените прва пристигна Сања Најдовски од екипата на „TREX“ со време од 4:20:16 часа. Ивана Пеќевска пристигна втора со време од 4:37:09 часа и трета Ерида Куршумлија од Косово со време од 5:11:27 часа.

На маратонот истрчаа вкупно 109 атлетичари-тркачи од Македонија и земји од соседството Србија, Грција, Бугарија, Словенија, Албанија, Косово, но и Германија, Велика Британија, Словакија, Унгарија, Франција, Романија, Финска и САД. Сепак победите ги понесоа момчиња и девојќи од Македонија, веројатно заради познатиот терен.

Во трката „Vodno-Matka Trail Marathon 2020“ беа пријавени повеќе од 250 учесници, но на терен истрчаа 177, а трасата долга 26 километри. со висинска разлика од 1.650метри, ја финишираа 173 тркачи. Резултатите се следни: Прво место мажи за Michael Van Baelen од Белгија (1:33:54 ч.), второ место за Марјан Бонев (1:33:52 ч.) за две стотинки побавен од првакот, и трето место з Иван Пешовски (1:41:18 ч.).
Во конкуренција жени: прво место за богданчанката која работи во Гевгелија и членува во гевгелиски атлетски клуб Валентина Узунова која истрча на патеката со број 569 и постигна резултат од (4:08:11 ч.), второ место за Сунчица Арсовска од ААК „Скобул“ и трето место за Станимирка Тасевска, исто така член на „Скобул“ од Македонија.

Нашата гевгелиска атлетичарка Узунова беше учесник на „Зимскиот ноќен полумаратон 2020“ што се одржа февруари во Белград, а понесе златен медали на трката до Титов Врв, трасата од 21 километар, на надмораска височина од 2.100 метри. Со тоа докажува дека и покрај пандемијата е во сериозна спортска кондиција за освојување медали и први места.

Инаку, трката на Матка се одржа во недела 19 јули со огромен број на учесници (близу 400) и голем дел организатори, навивачи и љубители на планинските убавини на Матка и погледот на околните планински опкружувања и секогаш белата убавица Шара.

ФОТО: од приватната ФБ колекција на Валентина за новта трка и новоосвоениот медал


Last modified on Понеделник, 20 Јули 2020 - 00:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.