Светот тагува по Марадона

Петок, 27 Ноември 2020

Фудбалската легенда Диего Армандо Марадона Аргентина, по изгубената битка со здравјето вчера беше погребан во Буено Саирес под строги ковид протоколи во присуство на членови на семејството и блиските пријатели
Светот тагуваше.

На насловната фотографија е неговиот портрет нацртан од уметник во Сирија на ѕидот од неговата разрушена куќа.
Светот живее со своите болки, но живее и сеќавањето за Марадона.

A painter draws a portrait of Maradona on the walls of a destroyed home in Syria. Diego's legacy will live on across the world.

Posted by Goal on Thursday, November 26, 2020
Испраќањето на фудбалската легенда до вечното почивалиште го проследија со солзи и песна илјадници граѓани од неговата родна земја Аргентина. Сите сакаат да го допрат одорот на творецот на „Божјата рака“, во солзи за последен поздрав на Марадона.
Posted by Goal on Wednesday, November 25, 2020
Posted by Goal on Wednesday, November 25, 2020
Posted by Goal on Wednesday, November 25, 2020
Last modified on Петок, 27 Ноември 2020 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.