Македонија обезбеди пласман за ЕП во фудбал 2021

Четврток, 12 Ноември 2020

Со победа од 1:0 на празната арена во Тбилиси Македонската фудбалска репрезентација ја надигра репрезентацијата на Грузија и овозможи пласман на Европското првенство во фудбал 2021 година.
Победничкиот гол го даде нашата фудбалска легенда Горан Пандев во 56 минута. Маестралната акција почна од Елмас, па продолжи со Пандев, Несторовски и повторно Пандев до гол реализација.

Ден на фудбалски спектакл. Момент за историја, вечер за паметење.

На теренот на Тбилиси во побеничкиот натпревар со Грузија истрча и нашиот сограѓанин и репрезентативец, Тихомир Костадинов од Миравци, кој влезе на теренот во 82-та минута. Ова е негов шести натпревар во дресот на македoнската репрезентација.

Првиот натпревар од ЕП нашата фудбалска репрезентација ќе го има на 13 јуни 2021 во 18 часот во дуелот Македонија-Австрија.

 

Last modified on Четврток, 12 Ноември 2020 - 20:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.