Селективен камп за репрезентативки во Дојран

Понеделник, 11 Февруари 2019

Во тек е репрезентативно селективниот камп за фудбалерки од У-13 и У-15 на терените на „Истатов“ во Нов во Дојран

 

 

На терените на Спортскиот рекреативен комплекс „Истатов“ во Нов Дојран деновиве се одвива третиот по ред зимски селективен камп за девојки фудбалерки, можни членки на женската фудбалска репрезентација на Македонија.
Селективен камп за фудбалерки-репрезентативки е до У-13 и У-15 години, односно генерација 2004-2008 година. На овој краток собир учествуваа вкупно 40 повикани фудбалерки од сите екипи во Македонија и ова за нив претставува подготовка за влез во репрезентативниот дрес. Кампот започна минатиот четврток на ден 07.02.2019 и трае една недела, се' до 13.02.2019 година.

На собирот се повикани голем број на надежни и талентирани фудбалерки кои во иднина треба да го градат ликот на сениорската женска репрезентација. Моментално на тренинг турите и селективниот избор пред будното селекторско око на Д. Димитров се повикани околу 40 фудбалерки, а тренинзите е одвиваат во спортската сала и на отворените фудбалски терени во комплексот СРЦ и хотел „Истатов“.

Координатор и предводник на овој репрезентативен мини камп е Добрислав Димовски, а му помагаат тренерите: Росица Костова, Бојана Иванова, Александра Ристовска, Катерина Милевска, Зоран Златановски и Јовица Блажевски.

Меѓу тренерите е и нашата некогашна репрезентативка Иванова Бојана од Миравци. Таа е лиценциран тренер со А и Б диплома на УЕФА, актуелен тренер на Женскиот фудбалски клуб „Миравци' од Миравци и раководител и тренер на истоимената Фудбалка школа во Миравци каде членуваат тренираат и се подготвуват за игра 60 дечиња (20 девојчиња и 40 машки) на возраст од 11 до 14 години.
Таа вели дека изборот на репрезентативките треба да биде конечен годинава.

 

Last modified on Понеделник, 11 Февруари 2019 - 21:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.