Започнува светското првенство во фудбал Русија 2018

Четврток, 14 Јуни 2018

Распоред на натпреварите во групна фаза

 

Денеска со првиот натпревар помеѓу домаќинот Русија со репрезентацијата на Саудиска Арабија кој е закажан за во 17 часот, започнува 21виот фудбалски Мундијал.

Првенството ќе се игра по систем „секој со секого“, а првите две репрезентации од секоја група одат во следната рунда.

Групната фаза ќе се игра од 14 до 28 јуни. Осминафиналето ќе се игра од 30 јуни до 3 јули. Четвртфиналето е закажано за 6 и 7 јули.

Полуфиналните натпревари ќе се играат на 10 и 11 јули. Натпреварот за третото место ќе се игра на 14 јули и големото финале ќе се игра на 15 јули.

Во прилог Ви ги претставуваме натпреварите во групната фаза и часот кога ќе се играат:

Група А:
14 јуни: Русија – Саудиска Арабија (17 часот)
15 јуни: Египет – Уругвај (14 часот)
19 јуни: Русија – Египет (20 часот)
20 јуни: Уругвај – Саудиска Арабија (17 часот)
25 јуни: Уругвај – Русија (16 часот)
25 јуни: Саудиска Арабија – Египет (16 часот).

Група Б:
15 јуни: Мароко – Иран (17 часот)
15 јуни: Португалија – Шпанија (20часот)
20 јуни: Португалија – Мароко (14 часот)
20 јуни: Иран – Шпанија (20 часот)
25 јуни: Иран – Португалија (20 часот)
25 јуни: Шпанија – Мароко (20 часот)

Група Ц:
16 јуни: Франција – Австралија (12 часот)
16 јуни: Перу – Данска (18 часот)
21 јуни: Данска – Австралија (14 часот)
21 јуни: Франција – Перу (17 часот)
26 јуни: Данска – Франција (16часот)
26 јуни: Австралија – Перу (16 часот)

Група Д:
16 јуни: Аргентина – Остров (15 часот)
16 јуни: Хрватска – Нигерија (21 часот)
21 јуни: Аргентина – Хрватска (20 часот)
22 јуни: Исланд – Нигерија (17 часот)
26 јуни: Нигерија – Аргентина (20 часот)
26 јуни: Исланд – Хрватска (20 часот)

Група Е:
17 јуни: Костарика – Србија (14 часот)
17 јуни: Бразил – Швајцарија (20 часот)
22 јуни: Бразил – Костарика (14 часот)
22 јуни: Србија – Швајцарија (20 часот)
27 јуни: Србија – Бразил (20 часот)
27 јуни: Швајцарија – Костарика (20 часот)

Група Ф:
17 јуни: Германија – Мексико (17 часот)
18 јуни: Шведска – Јужна Кореја (14 часот)
23 јуни: Германија – Шведска (20 часот)
23 јуни: Јужна Кореја – Мексико (17 часот)
27 јуни: Јужна Кореја – Германија (16часот)
27 јуни: Мексико – Шведска (16 часот)

Група Г:
18 јуни: Белгија – Панама (17часот)
18 јуни: Тунис – Англија (20 часот)
23 јуни: Белгија – Тунис (14 часот)
24 јуни: Англија – Панама (14 часот)
28 јуни: Англија – Белгија (20 часот)
28 јуни: Панама – Тунис (20 часот)

Група Х:
19 јуни: Полска – Сенегал (17часот)
19 јуни: Колумбија – Јапонија (14 часот)
24 јуни: Јапонија – Сенегал (17 часот)
24 јуни: Полска – Колумбија (20 часот)
28 јуни: Јапонија – Полска (16 часот)
28 јуни: Сенегал – Колумбија (16 часот)

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.