Седмоноемвриски трки низ Гевгелија - доделени 112 медали за сите кои финишираа на целта

Понеделник, 09 Ноември 2020

Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија во годината на својот едногодишен спортски живот со локални атлетичари, овој викенд ги врати трките низ улиците на Гевгелија по повод празникот на градот и општината „7-ми Ноември“.

Иако организирани во пандемско време на спортскиот предизвик не му недостасуваше бројност од учесници. Вкупно стартни броеви беа објавени за 156 од пријавените, а на стартните позиции се јавија 118 учесника. Од нив 112 пристигнаа на целта истрчувајќи ја пријавената траса 5 километри и стаза од 10 километри.

Сите учесници на Првата виртуелна трка за љубов на градот Гевгелија добија финишер медали. А еве ги официјалните резултати од победниците по категории и постигнатите временски резултати.

Резултати 5 километри жени со вкупно поминато време (Elapsed time):
1. Теодора Мурџева 28:42 Победник
2. Мери Николова 29:42 – Второ место
3. Александра Крајчева 29:52 – Трето место
4. Данче Крајчева 29:54
5. Афродита Гелебешева 29:54
6. Љубица Асановиќ 30:29
7. Славица Танева 31:21
8. Емилија Прцакова 32:22
9. Емилија Костова 33:15
10. Сања Атанасова 33:37
11. Мартина Чурлинова 33:43
12. Елена Попова 33:59
13. Камелија Ангелова 34:38
14. Ивона Прошевска 36:55
15. Ивана Глигорова 37:18
16. Мартина Батанџиева 38:00
17. Валентина Мандалова 38:38
18. Емилија Глигорова 38:38
19. Елена Алексова 38:43
20. Милена Андонова 41:10
21. Габриела Терзиева 42:17
22. Катерина Атанасовска 45:30
23. Ружица Николова 48:00
24. Дијаманди Марковска 50:00
25. Татјана Петкова 54:12

Резултати 5 километри мажи со вкупно поминато време (Elapsed time)
1. Атанас Епов 17:24 Победник
2. Влатко Семенаков 20:10 – Второ место
3. Никола Ковачев 21:14 – Трето место
4. Петар Шарков 22:11
5. Васко Василев 22:18
6. Дарко Темелковски 22:34
7. Андон Дучков 23:06
8. Борче Костадиновски 23:08
9. Мартин Итов 23:11
10. Костадин Зајков 23:33
11. Коста Ризов 24:28
12. Александар Мурџев 27:27
13. Александар Југовски 28:21
14. Мицко Алексовски 28:36
15. Горан Јованов 28:42
16. Иван Мичов 28:53
17. Кристијан Прошевски 29:03
18. Димитар Ангов 29:45
19. Томе Каркалашев 30:00
20. Димитар Јаневски 30:05
21. Даниел Коцевски 30:35
22. Мартин Анастасов 30:35
23. Зоран Атанасовски 30:43
24. Филип Чакаров 30:58
25. Влатко Стоиловски 33:45
26. Андреј Тодов 33:51
27. Игор Андонов 34:06
28. Дарко Арнаудов 37:36
29. Илија Арџанлиев 38:32
30. Борис Ќаев 38:46
31. Ратко Ќаев 38:46
32. Марјан Младеновски 40:15
33. Мите Младеновски 42:13
34. Иван Петров 42:45
35. Игор Јанчев 43:40
36. Дејан Марков 46:10
37. Ѓорѓе Николов 48:00
38. Милан Јеремиќ 53:44
39. Мите Досков DNS
40. Димитар Самарџиев DSQ

Резултати 10 километри жени со стартен број и вкупно поминато време (Elapsed time):
1. Христина Алаѓозовска (22) 52:03 – Победник
2. Валентина Узунова (2) 53:00 – второ место
3. Русимка Динева (35) 56:24 – трето место
4. Магдалена Јованова (37) 1:02:21
5. Драгица Атанасоски (9) 1:02:38
6. Александра Атанасоска Петкова (12) 1:04:12
7. Клементина Николоски (43) 1:05:09
8. Милица Иванџикова (39) 1:12:42
9. Нататаша Булеска (40) 1:12:42
10. Марија Манева (44) 1:15:00
11. Елена Шуклева (26) 1:18:23
12. Елисавета Гофф (27) 1:18:47
13. Мери Кузманова (32) 1:23:40
14. Наташа Линкова (52) 1:25:49
15. Сања Силијановска (49) DSQ

Резултати 10 километри мажи со вкупно поминато време (Elapsed time)
1. Тодор Анчев 38:40 Победник
2. Александар Митревски 40:21 – Второ место
3. Стојан Делев 40:26 – Трето место
4. Дени Дагалев 41:31
5. Доне Ристовски 42:29
6. Дарко Прошевски 43:49
7. Ристо Чалков 44:07
8. Марјан Туртуров 44:12
9. Христијан Алаѓозовски 44:28
10. Јордан Јовановски 44:45
11. Димитар Ристов 44:49
12. Мартин Поповски 44:50
13. Петар Лешев 46:05
14. Иван Раденов 46:09
15. Игор Коцевски 50:08
16. Драган Ристов 50:36
17. Дарко Најдовски 50:41
18. Атанас Трајков 52:08
19. Валентино Делиџаков 53:38
20. Бојан Атанасоски 54:09
21. Никола Јованов 54:10
22. Мијалче Андоновски 54:43
23. Јован Поп – Петров 55:35
24. Деан Јовановски 55:59
25. Ангел Арнаудов 56:02
26. Ѓорѓе Лазаров 56:26
27. Александар Ќосев 59:19
28. Ратко Тошев 1:00:47
29. Аце Темелковски 1:01:46
30. Марјан Ризов 1:08:24
31. Лазар Петров 1:08:58
32. Благој Ѓоргиев 1:09:27
33. Владимир Чурлинов 1:43:46
34. Тодор Петков 1:48:43
35. Кирил Тошев 44:24*
36. Трајче Арџанлиев DNS
37. Илија Ќироски DSQ
38. Стеван Ѓошев DSQ

Нашата најтрофејна атлетичарка, носител на повеќе медали од трки во државата на социјалните мрежи напиша дека е гордост да се трча за својот град.

Posebno zadovolstvo e da trcas vo svojot kraj???? Virtuelna Trka 7mi Noemvri Gevgelija Podrshka za pacientite so PH ❤️

Posted by Valentina Uzunova on Saturday, November 7, 2020
Задоволствое да се учествува, па дури и да си 22 на листата од постигнати резултати, како Мијалче.
Posted by Mijalco Andonovski on Saturday, November 7, 2020
Last modified on Понеделник, 09 Ноември 2020 - 20:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.