Гевгеличанецот Узунчев ќе игра за пионерската ракометна репрезентација на Македонија

Сабота, 01 Февруари 2020

Младиот ракометар Тодор Узунчев, член на РК „Партизан 2016“ од Гевгелија ја помина успешно селекцијата на пионерските ракометни селектори на Македонија и во избор од 46 кандидати родени 2004/2005 година стана член на Македонската пионерска ракометната репрезентација.

Изборот да заигра во дресот на нашата држава и да ја претставува на првиот меѓународен турнир годинава што ќе се одржи во Романија, ја донесоа македонските ракометни пионерски селектори Раде Стојановиќ и Кирил Атанасовски.

- „Ова е голем успех за нашиот Тодор! Му посакуваме многу среќа, понатамошни успеси и многу натпревари во дресот на репрезентацијата на Македонија!“ изјавуваат од РК „Партизан 2016“, посебно гордите тренери на Тодор и на гевгелискиот клуб „Партизан“, Мите Јанев и Зоки Кајтазов.

Узунчев влезе во изборот на првата пионерска постава која брои 17 избраници на Стојковиќ и Атанасовски. Меѓу нив доминираат ракометари од скопските тимови „Вардар“, „Металург“, Бутел, Аеродром. На собирот за селекција кој се одржа 14 декември минатата година во Скопје, во конкуренција беа и тројца ракометари од РК „Младост“од Богданци, но селекцијата ја помина само Стојанче Наумовски.

Првиот собир на избраниците на Стојковиќ и Атанасовски е закажан за 13 февруари со почеток во 14:00 часот, а ќе се одржи во спортската сала во Автокоманда.

Повикани ракометари:

1. ДАВИД БРЕСТОВАЦ - РК МЕТАЛУРГ
2. НАУМ СИМЈАНОВСКИ - РК БУТЕЛ
3. ИВАН ГАЛЕВСКИ - РШ КЛ7
4. НИКОЛА РИСТЕСКИ - ГРК ОХРИД
5. МАРИО СТОЈАНОВСКИ - РК ВАРДАР
6. ТОДОР УЗУНЧЕВ - РК ПАРТИЗАН - ГЕВГЕЛИЈА
7. СТОЈАНЧЕ НАУМОВСКИ - РК МЛАДОСТ – БОГДАНЦИ
8. ЕНЕЗ ИДРИЗИ - РК АЕРОДРОМ
9. СЛАВЧО ШУЛЕВСКИ - РШ КЛ-7
10. АНДРЕЈ СТОЈАНОВСКИ - РК МЕТАЛУРГ
11. АНДРЕЈ ПЕТРУШЕВСКИ - РК ВАРДАР
12. ХРИСТИЈАН ПЕТКОВСКИ - РК ВАРДАР
13. НЕНАД БЕЛИСТОЈАНОСКИ - РК АЛУШОВСКИ
14. АЛЕКСАНДАР ПЕТКОВСКИ - РК МЕТАЛУРГ
15. ГЕОРГИЈ СПАСОВСКИ - РК ВАРДАР
16. АЛЕКСАНДАР СТОЈМЕНОВ - РК ВАРДАР
17. МИХАЕЛ ТОТИЌ - РК МЕТАЛУРГ

Ова е прва акција за оваа генерација што ќе одигра два меча против домашната селекција на Романија.
Со среќа Тодоре! Со среќа ракометни пионери на Македонија!


Last modified on Сабота, 01 Февруари 2020 - 02:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.