Македонија во гости ја порази фудбалска Германија

Среда, 31 Март 2021

Пандев во 45-та и Елиф Елмас во 90-та минута се изненадувањата на гостинскиот тим, репрезентацијата на Мекедонија која вечерва ја пречека репрезентативниот тим на Германија на теренор во Дуинзбург Германија и за изненадување во фудбалска Европа и светот, за водство на Македонија, реализираа победа од 1:2.

Македонските фудбалски избраници славеа победа со 1:2 над фудбалскиот гигант Германија.

Македонската фудбалска репрезентација успеа да запише три златни бода, три големи бода против силната Германија, шампионот од Бразил на СП 2014 година.

Дури и најголемите фанови на Македонија беше прашање дали веруваат во ваков резултат.  

Прво преку Горан Пандев во финишот од првиот дел дојдовме до водство со 0:1. Во вториот дел по една непотребна грешка во одбрана на Џани Алиоски, на домаќините им беше досуден пенал, кој го реализира Илкај Гундоган за 1:1.

Кога сите мислеа дека Германија ќе дојде до посакуваните бодови и победа со некој пресврт, Македонија повторно стапи на сцена. Акција во просторот на домаќините и Елиф Елмас умешно го матира Тер Штеген, за повторно водство на Македонија, кое подоцна се покажа како клучно.

Ова се големи, огромни бодови во квалификациите за СП2022 за Македонија, прв светски шампион кој сме успеале да го срушиме.

 

Last modified on Среда, 31 Март 2021 - 23:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.