Ракометарките обезбедија бараж за СП по победата над Литванија

Сабота, 20 Март 2021

Македонската женска ракометна репрезентација го обезбеди најмалку второто место во квалификациската група за местото во баражот за пласман на Светското првенство во Шпанија, откако на вториот натпревар од квалификациите славеше убедливо против Литванија со 31-21.

По вчерашната победа над Исланд од 24-17, избраничките на Симе Симовски со вториот триумф си го обезбедија баражот. Убедлива игра против Литванките кои пружија нешто посилен отпор во првото полувреме, но не доволно за евентуалено изненадување.

Најефикасни во македонскиот состав беа Ристовска со осум погодоци а Стојковска заврши со пет гола. Серафимова и Мицевска запишаа по осум одбрани на голот, а Мицевска мечот го заврши и со еден постигнат погодок.

Утре, повторно од 17 часот во СЦ „Борис Трајковски“, Македонија ќе се соочи и со селекцијата на Грција.

Фото: rfm.mk

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.