Новак е новиот тениски крал!

Сабота, 06 Февруари 2021

Српскиот тенисер и прв рекет во светот Новак Ѓоковиќ, за месец дена, точно на 8-ми март, ќе влезе во 311-та недела како е на врвот на „ATP“ листата и ќе стане рекордер! Тое ќе го смести во историјата на „Белиот спорт“ како првак кој најдолго се задржал на врвот на светската тениска листа на рекордери.

Србинот тогаш ќе ја комплетира 311-та недела на чело на ATP листата и така ќе го сруши рекордот кој досега го држеше Роџер Федерер.

Ѓоковиќ во овој момент има 12.030 бодови, додека Надал е второпласиран со 9.850, па дури и Доминик Тимот би можел да го загрози со 9.125.

Без оглед што не играл една година, рангирањето на Федерер е 'замрзнато' поради новите правила, па тој е на 5-то место и ќе се обиде дополнително да ја подобри таа позиција кога ќе се врати на терен на 8-ми март, токму на денот кога Ѓоковиќ ќе го престигне.

Инаку Ноле првпат на чело на „ATP“ листата бил на 4-ти јули, 2011-та година, па доминацијата траела цела деценија.

Ноле важи за спортист на публиката. Тие него го поддржуваат, тој ним автограми и рекорди на кои се радуваат.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.