Македонија вечера со прв натпревар на СП во ракомет

Четврток, 14 Јануари 2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра првиот натпревар на Светското првенство во Египет против селекцијата на Шведска.

Подмалдената Македонија вечерва ќе се соочи со ослабената Шведска која во нашата група важи за најопасна репрезентација, бидејќи скандинавскиот тим е далеку најтрофеен и најуспешен.

Македонија предводена од Лазаров, Стоилов, Пешевски, голманот Митрески и сите останати момци вечерва треба да го покаже најдоброто и да дојде до прва победа над шведскиот состав. Швеѓаните на Светското првенство во Египет останаа без Екберг, Нилсен, двајцата Нилсон, Апелгрен, Арнесон, Јепсон, Линдског и Лагергрен.

Овој мундијал во Египет кое ќе биде специјален за нашиот капитен, лидер Кире Лазаров затоа што токму во Египет пред 22 години го имаше својот прв настап за Македонија на големите натпреварувања и на 19 годишна возраст го постигна првиот дебитантски гол на мундијата против Саудиска Арабија.

Натпреварот ќе започне во 20:30 часот и ќе може да се следи на МРТ-1 и МРТ-3.

Македонија на ракометниот Мундијал во Египет ќе игра во групата Г со домаќинот Египет, Шведска и Чиле. Спортското доживување ќе трае од 13 до 31 јануари.

Распоред на натпревари на МК репрезентацијата:

14.01.2021 Македонија – Шведска 21:30 часот
16.01.2021 Македонија – Египет 19:00 часот
18:01.2021 Македонија – Чиле 16:30 часот

Целиот распоред на ракометниот мундијал и преносите на МТВ:

СРЕДА, 13.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 21.30 ЕГИПЕТ – ЧИЛЕ (снимка од 18.00)

ЧЕТВРТОК, 14.01.2021
MТВ-1 + МТВ-3 15.30 БЕЛОРУСИЈА – РУСИЈА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 МАКЕДОНИЈА – ШВЕДСКА
МТВ-1 + МТВ-3 22.15 НОРВЕШКА – ФРАНЦИЈА (снимка)

ПЕТОК, 15.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 ТУНИС – ПОЛСКА

САБОТА, 16.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 15.30 БЕЛОРУСИЈА – Ј.КОРЕЈА
МТВ-1 18.00 МАКЕДОНИЈА – ЕГИПЕТ
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 РУСИЈА – СЛОВЕНИЈА (снимка од 18.00)

НЕДЕЛА, 17.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 ХРВАТСКА – АНГОЛА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 ПОЛСКА – ШПАНИЈА

ПОНЕДЕЛНИК, 18.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 15.30 МАКЕДОНИЈА – ЧИЛЕ
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 СЛОВЕНИЈА – БЕЛОРУСИЈА
МТВ-1 + МТВ-3 20.30 НОРВЕШКА – АВСТРИЈА

ВТОРНИК, 19.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 ХРВАТСКА – КАТАР
МТВ-1 +МТВ-3 20.30 ГЕРМАНИЈА – УНГАРИЈА

СРЕДА, 20.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ЧЕТВРТОК, 21.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ПЕТОК, 22.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

САБОТА, 23.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

НЕДЕЛА, 24.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

ПОНЕДЕЛНИК, 25.01.2021
МТВ-1 + МТВ-3 18.00 и 20.30, можно и 15.30

СРЕДА, 27.01.2021
15.00 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 27. ИЛИ 31.МЕСТО – *ако игра МКД
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 25. ИЛИ 29.МЕСТО – *ако игра МКД
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ – * ако МКД не игра за 25 или 29 м.
20.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ
22.15 МТВ-3 ЧЕТВРТФИНАЛЕ (снимка од 20.30)

ПЕТОК, 29.01.2021
17.30 МТВ-1 + МТВ-3 ПОЛУФИНАЛЕ
20.30 МТВ-1 + МТВ-3 ПОЛУФИНАЛЕ

НЕДЕЛА, 31.01.2020
14.30 МТВ-1 + МТВ-3 ЗА 3.МЕСТО
17.00 МТВ-1 + МТВ-3 ФИНАЛЕ

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.