Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

На „Охрид трчаТ 2020“ учествуваа 4 гевгелиски атлетичари, Атанас пристигна 6-ти

Недела, 30 Август 2020

Денес наутро во Охрид, на трката „Охрид трчаТ 2020“ меѓу 485 учесници, тркачи и маратонци од државата, учествуваа 4-ца натпреварувачи од Гевгелија, членови на Атлетскиот клуб „7-ми ноември“. Атанас Епов го освои 6то место во генерална конкуренција во трката на 5 километри, додека Никола Ковачев, Ангел Арнаудов и Валентина Узунова успешно го финишираа полумаратонот!

Трката беше поздравена од бројни поддржувачи меѓу кои и Министерството за здравство, особено за посветените тркачи кои своето трчање го посветија на болните од ретки болести во државата.
Така беше и со гевгелиските учесници кои трка ја посветија на заболените од пулмонална хипертензија, ретка и опака болест која остава без здив, а неодамна битката со ПХ ја изгуби и претседателката на гевгелиското здружение на лицата заболени од ПХ „Момент плус“ од Гевгелија Ѓургица Ќаева.
Резултатите не им се битни. Трчаа за здравје, за видливост на проблемите на болните од ретки болести во државата, за болните од ПХ, за својот клуб.

Спортисти, пријатели, роднини и поддржувачи на лицата со ретки болести во Охрид на спортската манифестација „Охрид трчат“ денес повторно подадоа рака за подигање на јавната свест за потребите на пациентите со со ретки болести.
Во Струга пак кајакарите од Спортско-рекреативниот клуб „Соларис“ и хотел „Боград Apartments and lounge station“ од Струга со поддршка на Ретки болести Охрид, прв пат годинава веслаа и пратија порака за пациентите со ретки болести дека не се невидливи и не се сами.

Честитките и медаљите отидоа во рацете на Дарио Ивановски и Билјана Кираџиева кои славеа на трката на 21 километар во рамки на „Охрид трчат“.
Ивановски славеше со време од 1 час, 16 минути и 23 секунди, додека со само 12 секунди задоцнување зад него финишираше Атанас Анчевски, додека место на подиумот имаше и за Милош Ранчиќ.

Кај атлетичарките, Кираџиева славеше со време од 1 час, 26 минути и 43 секунди, пред Милјана Ристиќ и Адријана Поп Арсова.
На рекреативната трка од пет километри, најбрз беше Димитар Петровск, додека кај девојките победи Бојана Наумовска.

Еве ги имињата на оние кои се качија на победничките места од прво до трето со постигнатите резултати во двете трки и по категории:

21 километар
Машки:
1.Дарио Ивановски (1.16.23)
2.Атанас Анчевски (1.16.35)
3.Милош Ранчиќ (1.17.10)
Женски:
1. Биљана Кираџиева (1.26.43)
2.Милјана Ристиќ (1.26.47)
3.Андријана Поп Арсова (1.29.18)

5 километри
Машки
1.Димитар Петровски (18:54)
2.Григоријан Никовски (19.37)
3.Кристијан Стојани (19.38)
Женски
1.Бојана Наумовска (23.29)
2.Елена Даниловска (23.34)
3.Ејоне Куфе (24.37)


Last modified on Недела, 30 Август 2020 - 17:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.