Комбинацијата од руската вакцина Sputnik V и вакцината на AstraZenecа ќе штити две години

Среда, 30 Декември 2020

Во случај на сериозни мутации на новиот тип на корона вирус ќе биде неопходно ново истражување на ефикасноста на вакцините Sputnjik V и вакцината на AstraZeneca. Токму затоа Институтот Гамалеј и AstraZeneca потпишаа меморандум за соработка на развојот на вакцина против новиот корона вирус.

Директорот на Институтот за епидемиологија и микробиологија Гамалеј, Александар Гинтсбург, тврди дека комбинацијата од вакцините Sputnjik V и таа на AstraZenecа ќе обезбеди заштита од најмалку две години.

Тој во интервју за Rusija 24 TV изјави дека комбинацијата на тие два препарати ќе му овозможи на организмот да даде многу подобар имунолошки одговор и наместо 3-4 месеци, тој ќе биде заштитен барем две години.

Инаку, Институтот Гамалеј и AstraZeneca претходно потпишаа меморандум за соработка на развојот на новата вакцина против новиот корона вирус. Гинтсбург, исто така, истакна дека во случај на сериозни мутации на новиот тип на корона вирус ќе биде неопходно ново истражување на ефикасноста на вакцината Sputnjik V. Според него, моменталната мутација на вирусот не влијае значително на ефикасноста на вакцината.

„Доколку мутациите продолжат, ова може да биде причината да се размислува за дополнителни експерименти. Би морале да извлечеме серум од луѓето кои веќе се вакцинирале и така да се неутрализираат промените во високозаразниот сој на КОВИД-19 од Велика Британија, за да не дојде до ширење на новиот тип на вирус во нашата земја“ изјави Гинтсбург за Rusija-24 TV.


Извор: Al Jazeera Balkans.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.