Новогодишни концерти, изложби, забави за финиш на 2018

Вторник, 25 Декември 2018

На седмица од настапот на новата година, се згуснува најавениот репертоарот на културни претпразнични збиднувања

 

 

Предновогодишните празнувања вообичаено започнуваат со бројни културни програми на неуморните ученици, културни работници, поединци креативци. Така и годинава, на седмица од настапот на новата година, се згуснува најавениот репертоарот на културни претпразнични збиднувања.

Вечерва, со концертен настап на музичкиот оддел на Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“, со почеток во 19:30 часот публиката ќе го има задоволството да го проследи последниот за годинава предновогодишен концертен настап на учениците од ова училиште.

Утре вечер свој свечен Новогодишен концерт закажуваат и членовите на ансамблот „Бојмија“ кој ќе се одржи во Народниот театар во Гевгелија, со почеток во 19:00 часот. За едноиполчасовната програма од сплет на ора, песни и игри обезбедете си влез од 100/50 денари. Така најавуваат организаторите од ансамблот „Бојмија“.

Во петокот на 28 декември како дел од годинашнава Програма за култура на општина Гевгелија ќе се одржи првата самостојна изложба на фотографии на Димитар Новаков. Настанот го организира Пионерскиот дом „Јосип Броз Тито“ од Гевгелија во своите простории со почеток во 20:00 часот. Изложбената поставка насловена „Новаков и неговата реалност...“ е составена од фотографски записи кои го одразуваат фотографскиот опус на Новаков.

Освен организираните културни институции, новогодишни забави подготвуваат и приватните катчиња за деца. Најактуелна е игротеката „Твинки Ленд“ која во петокот на 28 декември организира за децата средба со дедо Мраз и Снежана. Настанот е во 18:00 часот, а за посетителите ќе има чоколадна фонтана, фотографски моменти со белобрадиот дедо и снежната убавица.

Приклучете се на некои од настаните согласно вашиот интерес, за да го раздвижите претпразничното расположение. 

 

Last modified on Вторник, 25 Декември 2018 - 18:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.