Бамларник

Недела, 04 Октомври 2020

Ориентален рецепт за подготовка на риба со сезонскиот зеленчук - вкусните бамли и незаменливите домати присутни во секој медитерански рецепт.
Ова несекојдневнo, а лесно за подготовка јадење го опиша за свој омилен рецепт кој често го подготвува, наречен „Бамларник“ турската актерка која во серијата „Сулејман Величествениот“ ја играше првата сопруга на султанот.

Потребни состојки:
- 1/2 кг бамија
- 4 големи домати
- 1 главици кромид
- 2 чешњиња лук
- 800 гр.сардини
- китка магдонос
- црн пипер и сол по вкус
- маслиново масло
- 1 дц бело вино

Сардините се подредуваат во намрсено тавче со маслинов зејтин и се посолуваат. Над нив се стават исчистените и измиени бамли, (цели плодови, или на парчиња ако се поголеми). Кромидот исецкан на коцки и чешњињата лук се ставаат помеѓу бамјите. Врз нив се ставаат доматите претходно исецкани на мали коцки. Над се' одозгора се расејува ситно исецканиот магдонос. Сета смеса се попркува со маслиново масло. Се полева со бело вино и се става да се пече во загреана рерна на 200 степени.

После 40 минути ќе имате вкусно јадење од ориенталната кујна на султановата сопруга.
Добар апетит.


Last modified on Недела, 04 Октомври 2020 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.