Палачинки со тиквичка

Петок, 25 Септември 2020

Во сезонската понуда се' уште се акуелни тиквичките.

Овој плод содржи многу мала количина коларии (17 калории на 100 грама) и затоа се препорачува во диети за слабеење. Освен тоа, тиквицата е природен диуретик, па во народната медицини се користи за исфрлување на вишокот течности од организмот, а се верува и дека го намалуваат холестеролот и ја прочистуваат крвта. Меѓу другите познати својства на тиквата е што ја подобрува и концентрацијата. Содржи значајни количини на витаминот Ц, што е најкорисен витамин за нашиот метаболизам и оджување на имунолошкиот систем.

Знаејки го сето ова, а и желбата да пробате нешто ново во вашата кујна, ви предлагаме да испробате нов рецепт за вашето семејство - „солени палачински од тиквици“.

Потребни состојки:

- 1 тиквичка
- 3 јајца
- 350 мл млеко
- 100 мл газирана вода
- 50 гр путер
- 250 гр брашно
- Сол и бибер

Начин на подготовка:
Излупете ја тиквичката и изрендајте ја. Посолете ја и оставете ја да отстои околу 20 минути, а потоа исцедете ја. Изматете ги јајцата во длабок сад и посолете. Може да додадете и други зачини по ваша желба.

Додадете брашно, млеко и газирана вода за да направите смеса за палачинки. Смесата треба да биде малку погуста. Ставете ја тиквичката во смесата и промешајте. Испржете ги палачинките, една по една, од двете страни.

Може да ги послужите со павлака, или да ги наполните со мелено месо па да ги запечете малку во рерна.  Верувајте и децата ќе сакаат да ги вкусат солените палачинки.

Добар апетит!

 

"""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Петок, 25 Септември 2020 - 02:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.