Пица мафини со сирење

Четврток, 16 Јануари 2020

Предлог за појадок или пладневна закуска - вкусни, топли, дома подготвени пица мафини со сирење, шунка и зеленчук. За подготовка ви требаат следните состојки:

115 грама брашно
3/4 лажичка прашок за печиво
180 мл млеко
1 јајце
150 грама мешани сирења (моцарела, пармезан, гауда, или некои други кои ги имате)
120 грама салама или шунка, исечкана на коцки
2 лажици магдонос
250 мл ајвар

Подготовка: Во соодветен сад ставете брашно, јајце, сирењата, сечканата шунка, печиво, црн пипер, млеко и магдонос. Се’ убаво измешајте.
Калапите за мафини намачкајте ги со масло (со четка), па со лажичка ставајте од смесата. Калапите не ги полнете повеќе од 2/3 во висина зошто смесата ќе нарасне при печењето.
Печете во рерна загреана на 200 степени, 15 до 20 минути.

Печените пица мафини извадете ги од рерната, оставете малку во калапот да се изладат. Служете ги топли, или ладни, со ајвар или кисело млеко.
Добар апетит!


Last modified on Четврток, 16 Јануари 2020 - 02:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.