Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Сусам салата за две минути

Петок, 14 Март 2014

Брз рецепт за ненајавени гости, или едноставно за ваше уживање кога ќе ви се посака

Ако ви се најават ненадејни гости за дружба со мезе, не се вознемирувајте за времето. Еве ви рецепт кој ќе биде готов за две минути, па ќе имате време и да се подготвите, и да подсредите по дома.

Сусам салатата е долична како мезе, предјадење, или намаз, а се подготвува со тавка леснотија што и помладите во семејството ќе можат да ви помогнат.

Потребни состојки:
-  100g сусам,
- 250g шунка,
- 200 гр кашкавал,
- 400 грама кисела павлака

Подготовка:
Најпрво во тавче без масло, се пропржува сусамот додека не зарумени.
Претходно изрендајте ја шунката и кашкавалот, секој во посебен сад.
Пропржениот сусам се става во поголем сад каде ќе ги додадете сите останати состојќи: ренданата шунка, кашкавалот и павлаката и се’ добро се промешува. Потоа се остава смесата во фрижидер да се излади.

Оваа е лесна и едноставна салата, која нема сезонски рок, бидејќи артиклите за подготовка ги има во секое време. Само треба да имате полн фрижидер за вакви изнанадувања, за гостински најави, или напад на гурмански третман во домашно издание.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.