Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Колач со суво овошје „Љубовен венец”

Вторник, 18 Февруари 2014

Колач со суво овошје. Го нарекуваат и „Љубовен венец” – бидејки едноставно ќе се заљубите во вкусот. Или оној кој ќе го послужите со овој колач ќе се заљуби во вас уште повеќе

 

Колач со суво овошје. Го нарекуваат и „Љубовен венец” – бидејки едноставно ќе се заљубите во вкусот. Или оној кој ќе го послужите со овој колач ќе се заљуби во вас уште повеќе.

Се матат 3 јајца и се додава:


1 ванила
2 шољи шеќер (од 200 гр.)
1 пециво
1 шоља млеко (200 мл.)
1 шоља масло (200 мл.)
3 шољи брашно (200 гр.)
1 голема лажица цимет
Смесата се мати со мискер. Потоа се додаваат 400 грама од мешавина од суво овошје, ситно сецкано:

брусница
ореви
суво грозје
суви кајсии (ситно сецкани)
суви смокви (ситно сецкани)
суви урми (ситно сецкани)
сув ананас… или друго суво овошје по избор.
Сите суви овошја или готова смеса со секцани овошја има во нашата продавница.

Се меша смесата со лажица додека не стане неразмерно кафеава. Потоа се додава:

1 рендана кора лимон
1 рендана кора портокал
1 рендано чоколадо (100 гр)
Се се меша убаво со лажица и се става во куглов или плех подмачкан со масло и целиот се посипува со брашно.

Колачот се пече во загреана рерна на 180 степени со вентилатор 50 минути (55 минути без вентилатор).

Се вади и се става превртен на даска или во тањир. Додека е топол се посипува со цимет.

Откако ќе се олади се покрива со салфетка, се става во кеса и се затвара убаво. Вака се чува во фрижидер и може да трае и до 2 месеци. Искуството покажа дека тоа е невозможно, бидејки колачот е толку вкусен што се јаде за 2 дена :)

Брашно, масло, смеса со сецкано сушено овојшје… ве чека во нашата продавница. Пробајте го овој рецепт – едно ветуваме дека нема да зажалите.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.