Фото рецепт: завиткани пица стапчиња

Среда, 29 Јануари 2014

Брзо, лесно, брилијантно: Интересни пица стапчиња за доброутро, или кафе попладне со лесни закуски за грицкање

 

Знаејќи дека во оваа рубрика не се обраќаме само на почетници, туку и на познавачи на кујната, овој пат одбравме еден брз фото рецепт: Интересни извиткани пица стапчиња.

Претпоставуваме дека досега сте ги испробале вашите способности за подготовка на регуларната пица. Е, ова е истото, се работи со истите состојќи, само играта е као да се добие извитканата форма на стапчиња за мало послужување.

Тука имате одлична идеја за тоа како да ја “спакувате" пицата.
Тестото го изработувате на ист начин. Го делите на два дела, на половина и истегнувате две кори (теста за пица).
На првата половина од кората, која ја ставате да има правоаголна форма, за да бидат стапчињата подоцна сите со иста големина, значи се редат сите состојки по ваш избор: ќечап, шунка, рендан кашквал, оригано. Одозгора врз сето посипано се поставува другата половина од тестото.
Ваквата поклопена пица ја сечеме на долги парчиња. Истите се земат и се превиткуват по еднаш, за да изгледат како исукана плетенка. Вака правиме со сите парчиња пица.

Се премачкува со изматено јајце и се пече 20 минути на 200 степени целзиусови во загреана рерна, односно пече под исти услови како и "редовната" пица.
Одлична идеја за гости ... И, Вие ќе бидете кул домаќинка, и гостите ќе имаат со што да ви направат комплимент.

 

 

 

Last modified on Недела, 02 Февруари 2014 - 03:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.