Видео: Сте го преселиле јадењето? Еве решение!

Вторник, 28 Јануари 2014

За да не ви пропадне, или преседне јадењето, лекот е малку лимон, оцет, или сок од домати

 

Дури и на најискусните готвачи и домаќинки им се случува понекогаш да им се “лизне“ поголема количина на сол кога го приготвуваат јадењето. Некогаш од немарност, некогаш од брзање, или нагли покрети, и оп отишла сета сол во садот, а не се вади од таму!

Дури и во ваков случај решение има. Не им бил непознат ниту на нашите постари домаќинки од семејството, на професионалните готвачи, или оние во војска каде подготвуваат килограми и килограми зготвена храна за голем број потрошувачи.

Решението за ручек или вечера, со зготвената пресолена супа, манџа, или друго вариво е сепак стара готварска тајна!

Се’ што треба за да се поправат работите е да се додаде нешто киселко во јадењето. Во зависност од јадењето, можете да додадете сок од лимон (ако варите компири), оцет (за супа или чорба), или сок од домати (за паприкаш, јанија и други зеленчукови варива).

Авторите на познатиот “Готвач на ЈНА“ препорачуваат на пресоленото јадење да се додаде малку сода бикарбона која може да го апсорбира вишокот сол, а нашите баби пак советуваат во јадењето да се стави еден цел излупен компир кој во текот на варењето едноставно ќе го “изеде“  сиот вишок на сол.

Се надеваме дека со овие совети ви помогнавме да послужите совршен оброк, без да се мрштат вашите домашни!

Last modified on Недела, 02 Февруари 2014 - 03:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.