Почина 75 год. ковид пациент од Гевгелија

Недела, 21 Февруари 2021

Денеска Гевгелија ја регистрираше 25-та ковид жртва со евидентирањето на 75 годишен починат пациент со дијагноза ковид-19 и настаната смрт како резултат на компликации од коронавирусот во неговото тело.
Ова е воедно и 33-та ковид жртва во регионот на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија.
Пациентот е починат во болнички услови заедно со сите 15 регистрирани смртни случи со ковид-19 регистрирани денеска со извештајот на Институтот за јавно здравје.
Од Ошта Болница Гевгелија изјавуваат дека пациентот не починал во Гевгелија туку во некои од ковид центрите во државата.

Гевгелија денеска бележи 5 новозаразени од корона, а регионот вкупно 6 новозаразени (заедно со 1-еден новопозитивен во општина Богданци).
Бројот на оздравените денеска е 3 лица, сите од општина Гевгелија.

Корона статусот денеска е:
- Гевгелија 123 активни на корона;
- Богданци - 22 активни на корона; и
- Дојран - 9 активни на корона.

Од сите 154 активни во регионот на надлежност на ЦЈЗ и Општа Болница Гевгелија само 8 (осуммина) се хоспитализирани во модуларната ковид болница во Гевгелија. Тоа значи само 5% од активните се со средно тешка ковид манифестација во човековиот организам која захтева медицински третман во болнички услови. Останатите 12 до 15% се со лесна ковид слика и користат дневна инфузна терапија. Близу 80% од позитивните се со сосема лесни симптоми и позитивниот корона наод го поминуваат во домашни улови, речиси без или со благи симптоми без последици по здравјето, известува директорот на Општа Болница Гевгелија, д-р Митко Крџев..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.