Корона денеска: нема новозаразени, 4 оздравени

Понеделник, 15 Февруари 2021

Ниту еден новозаразен, а четворица оздравени. Ова е денешниот корона биланс за оптините од југот кои се под надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија. Ова оптимистички делува на „залетаниот“ февруари со нови корона позитивни, кои еве, во изминатите 24 часа не се детектирани нови заболeни од ковид-19. Ова е трет февруарски ден без новозаразени со корона во регионот на ЦЈЗ Гевгелија


Од оздравените 2-ца се жители на општина Гевгелија, а по еден оздравен има во општините Богданци и Дојран.

Состојбата со активноте на ковид-19 е следна: 101 активни на вирусот се во општина Гевгелија, 10 во Богданци, а 13 во Дојран. Вкупно 124 активни на ковид-19 во регионот на надлежност на ЦЈЗ Гевгелија.

Сепак, олеснителна околност е што најголемиот дел од позитивните случаи на корона се со слаба симптоматологија така што голем дел од нив третманот на болеста го поминуваат во домашни услови.
Болнички третман во текот на февруари бараат мал број лица.Во модуларната ковид болница бројот на лица кои се хоспитализирани има променлив статус, и вообичаено се движи од 4 до најмногу 7 пациенти. Дневниот медицински третман со инфузна и друга терапија, исто така во модуларната ковид болница (дел за дневна терапија) го добиваат 10 до 15 пациенти дневно. Статистички гледано од вкупниот број на позитивните лица на корона само 4 до 5 од сто имаат потреба од болничка нега, а дневна терапија користат 10 до 12 од сто од коронаинфицираните.

Ова се добри вести во срединта на февруари за регионот. Освен во Дојран каде денеска февруари иматренд на новозаразени, како резултат на празничниот јануари, викенд гостите во ова туристичко место, дружењата по викендици и слично.

Во државата во моментот има пад на бројот на активни случаи и во моментот изнесува 6.143 лица.
Коронавирусот до сега во светот успеа да зарази над 109,5 милиони жители од светската популација, од нив 61,2 милиони се оздравени, а 2,4 милиони им подлегнале на компликациите настанати од коронавирусот во човековото тело.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.