Пациент од Богданци е 3-та ковид жртва во 2021, во регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Петок, 15 Јануари 2021

Пациент на 76 години, жител на општина Богданци денеска е регистриран во графата починати заедно со уште деветмина од државата кои ја изгубиле битката за своето здравје во костец со короната.
Овој пациент починал во болнички услови, но не во Гевгелија туку на Клиника во Скопје и така се нашол во последниот извештај на Институтот за јавно здравје на РСМ за корона состојбата во државата во изминатите 24 часа.
Заведен е како 29-та ковид жртва во регионот на Центарот за јавно здравје ПЕ Гевгелија, инаку е 6-та ковид загуба во рамките на општина Богданци. Во изминатите 15 дена од јануари ова е 3-та ковид загуба во регионот на надлежност на ЦЈЗ Гевгелија, во новата 2021 година.

Корона извештајот за денеска е 8 новозаразени и 8 оздравени за подрачјеро на здравствена надлежност на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија.
Тоа значи дека бројката на вкупно заразени со коронавирусот во сите изминати месеци на епидемијата во трите јужни општини се покачи на 1.242 лица од кои (непроменето оваа недела) 81 лице се од Дојран, 214 од општина Богданци (4 нови случаи), а 947 се жители на општина Гевгелија (12 нови случаи за два дена). Бројот на активните на корона вирусот во моментот изнесува 204. Од нив најголем број се жители на општина Гевгелија, вкупно 112 активни случаи на корона, 77 се жители на општина Богданци, а најмал број на активни на вирусот се во Дојран, 17 позитивни во моментот.

Бројката на оздравени од вирусот во регионот се покачи на 1.007 лица и претставува висока стапка од 81,08% од вкупниот број на корона инфицирани до сега. Леталитетот (смртноста од ковид-19) изнесува 2,3%.

 

 

 

Last modified on Петок, 15 Јануари 2021 - 20:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.