Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Расте бројот на оздравени од корона во Гевгелија и југот на МК

Петок, 11 Септември 2020

Денешниот дневен извештај за короната во Гевгелија (за 11.09.2020) изгледа вака:
- Еден оздравен пациент на ковид-19;
- Вкупно 31 оздравени досега;
- Активни остануваат 28 (двајца од вчера новодијагностицираните позитивни на корона, на брис земен во ЦЈЗ ПЕ Гевгелија, припаѓаат на општина Богданци и се вкупно 4 позитивни во таа општина во моментот);
- Вкупниот број на заразени во Гевгелија е 62 од почетокот на епидемијата кај нас.

Тоа значи дека вкупно 50% од заразените лица во општина Гевгелија до сега се оздравени. Ова е 21 извештај за короната за Гевгелија во текот на летото.

За регионот на здравствена надлежност на Центарот за јавно здравје ПЕ Гевгелија, општините Гевгелија, Богданци и Дојран заедно, кој брои 80 заразени до сега денешниот оздравен пациент од Гевгелија е 41 по ред (31 во Гевгелија, 3 во Богданци, 7 во Дојран) и го крена регионалниот процент на оздравени на 51,25%.

На ниво на држава денеска ИЈЗ извести за 142 новодетектирани корона позитивни, 98 оздравени на направени 1.542 тестирања. Битката со короната денеска ја изгубиле 5 пациенти од Гостивар (69г), од Прилеп (84г), од Охрид (84г), од Македонски Брод (46г) и пациент од Штип (58г). Активни случаи во државата има уште 1.919 лица.

Вкупниот број на оздравени/излечени во државата е 12.994 од вкупно 15.555 заразени од корона од почетокот на емидемијата во нашата земја со што процентот на оздравување е 83,54%. Евидентирани се вкупно 642 смртни случаи, или стапка на морбидитет од 4,1%.


Last modified on Петок, 11 Септември 2020 - 19:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.