Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Три нови случаи на корона заболени во Гевгелија и Богданци

Петок, 21 Август 2020

Најновиот извештај на Министерството за здравство добиен преку Институтот за јавно здравје на Македонија потврдува дека корона вирусот се шири во државата со 115 нови случаи регистрирани за изминатите 24 часа, од кои 3-ца ново позитивни се од подрачната надлежност на ЦЈЗ Гевгелија.

Спрема територијалниот распоред на корона мапата на Македонија тројцата новодијагностицирани позитивни на корона се распоредени: 2-ца во рамките на општина Богднци, 1 во рамките на општина Гевгелија.

Со тоа бројката на корона дијагностицирани во југот на Македонија (Гeвгелија, Богданци, Дојран) достигна 34 лица, а само во Гевгелија вкупно 19 заболено од корона вирусот до сега од почетокот на епидемијата па во изминатите речиси шест месеци, во Богданци 8, а во Дојран сликата останува константно иста со првите познати 7 случаи на корона.

Извештајот е врз база на направени 1.825 тестирања за последното денонокие во државата.

Распоредот на новозаразените со коронавирусот е: Скопје 32, Штип 14, Гостивар 11, Тетово 10, Берово и Дебар по 8 нови случаи на корона, Куманово 7, Свети Николе 4, по тројца новозаразени со корона имаат Гевгелија, Охрид, Крива Паланка и Делчево, по 2-ца позитивни имаат општините Прилеп и Велес; и остануваат уште Кочани и Пробиштип по еден новодијагностициран случај на корона.

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од општините: Скопје 146, Куманово 15, Тетово, Битола и Гостивар по 10 оздравени, Штип и Кичево по нови 5 оздравени пациенти, Кавадарци, Пробиштип, Демир Хисар по тројца оздравени во рамките на пштините, Прилеп и Неготино по 2-ца оздравени, и Струга, Охрид, Радовиш и Виница по 1 лице оздравено.

Во регионот Струмица има 6 оздравени, а Валандово 1 лице оздравено од ковид -19.

Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.308, бројката на оздравени пациенти е 9.977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.774.


Last modified on Петок, 21 Август 2020 - 18:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.