Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Гевгелија со тројца новозаразени и еден оздравен од коронавирус

Четврток, 10 Септември 2020

Осумдесет заразени со коронавирус на подрачјето на здравствена надлежност на ЦЈЗ Гевгелија е денешниот извештај кој доаѓа од Институтот за јавно здравје - Скопје.
Дневниот биланс е тројца новозаразени од вирусот корона во Гевгелија и еден оздравен.

Новата корона слика за Гевгелија е: 34 активни случаи, 62-от заразен од почетокот на епидемијата до сега, 30 оздравени.

Во последните 24 часа се направени 1.410 тестирања, а регистрирани се 121 нови случаи на ковид-19 на ниво на држава. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 142 оздравени пациент, меѓу кои и еден од Гевгелија.

Починати се 3 лица, двајца пациенти од Прилеп (63 и 83г) и еден пациент од Струга (60г).


Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.414, бројката на оздравени пациенти е 12.896, на починати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.881.

За Гевгелија ова е 20ти корона извештај во текот на летото во секој од нив со евидентиран позитивен случај. Ширењето на епидемиолошката карта е поради летните одмори, патувањето во странство и дружењата на младите без дистанца, оценуваат од ЦЈЗ Гевгелија, поради што укажуваат на потребата од придржување на мерките против ширењето на коронавирусот во општината.

 

Last modified on Четврток, 10 Септември 2020 - 20:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.