Гевгелија пред полициски час

Вторник, 16 Март 2021

Угостителските објекти во Гевгелија празни и пред да настапи полицискиот час.
Немањето гости, или еден или двајца во цел објект кои што го дојадуваат нарачаното е вечерашната слика во градот од Југот. Кафеаните празни, групирања не се гледаат, а бројките на корона заразени во градот секојдневно растат, до денешните речиси 300 на број активни на вирусот.

Ако ноќните групирања не се причина за коронагалопот, тогаш предмет на анализа треба да биде целодневното однесување на граѓаните, посебно младите.
Видно е дека по кафулињата продолжуваат да се дружат, на масички со пречник од 60 сантиметри, а тие надлактени на масата за да ја уживаат пијачката имаат растојание меѓу себе помал од 40 сантиметри. Ова е рецепт за 100% зараза, ако барем еден од нив е позитивен на корона. И сето ова се случува во текот на денот, во 12 до 16 часот. Полициски час овде нема влијание во спречувањето на ширењето на вирусната инфекција.

Растечкиот број на короназаболени во државата донесе и најава од министерот за здравство дека за утре свикал нова седница на комисијата за заразни болести, со анализа на трендот на заболувањата и ефектите од воведениот полициски час кој почна да се применува од 10 март годинава. Дали ќе се предложат нови рестрикции, ќе дознаеме утре после состанокот на Комисијата.

Полицискиот час кој се спроведува од 22 часот па се' до 5 часот наутро ќе трае до 22 март, а угостителските објекти работат до 21 часот. МВР секојдневно казнува и стотици граѓани кои не носат заштитна маска, а речиси сите угостители во Гевгелија имаат добиено опомена за својата работа.

 

Last modified on Среда, 17 Март 2021 - 04:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.