За здравствените работници со љубов од децата од Центарот „Мајка Тереза“

Четврток, 31 Декември 2020

„Ја заслужуваат секоја пофалба и благодарност!“

Со ваквата мисла и желба да се искаже благодарноста на најзаслужните за одржувањето на јавното здравје, посебно во битката со вирусот кој го промени светот, денеска децата од Центарот „Мајка Тереза“ од Гевгелија ги посетија здравствените херои од Гевгелија.
Тоа се работниците, лекарите, медицинските сестри и помошниот персонал од ковид одделението, Дневниот ковид центар и пунктот за изведување корона тестови во состав на Општа Болница Гевгелија.
За пожртвуваноста, несебичната грижа, посветеноста на борбата против КОВИД-19 ги здружија на едно место, во дворот на гевгелиската Болница благодарните деца од Центарот Мајка Тереза и насмеаните лица на здравствените работници за нивната препознаена вложеност во најголемата здравствена битка на столетието - битката со короната.

Заедно со испорачаните цветови за внимание децата ги искажаа и честитките за Новата Година ипретстојните празници:
- „Денес дојдовме од името на сите деца и тимот на Центарот Мајка Тереза да Ви заблагодариме за Вашата посветеност, несебичност и грижа за граѓаните во овој период. Воедно Ви ги честитаме Новогдишните и Божиќните празници. Благодариме од срце за се'!“ - се вели во пораката од овој несекојдневен тим на благородни лица.

Секое добро за сите чинители во справувањето со овој опасен вирус.
Почит за здравствените работници, почит за искажаното внимание на нашите деца и тимот од Центарот „Мајка Тереза“.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.