Голчиња

Вторник, 20 Октомври 2020

Рамна зелена трева, топка и детска желба за игра - толку треба за да се собере група за голчиња пред зграда. Не е важно што нема современо опремено игралиште, што нема стативи, маркирани аут линии. Тука се камењата поставени да означуваат голчиња, а за се' друго екипите взаемо ќе се договорат: од каде до каде е теренот, колкумина ќе брои екипата, до кога ќе играат... до повикот да се приберат дома за ручек.

Фотографијата е од занесената игра на децата на зелениот терен од најновиот парк пред зградите до Градскиот пазар во Гевгелија.
Повозрасните од претставниците на локалните тела во општината побараа спортски реквизити за убав и опремен спортски терен, ама желбата за игра на овие деца не мирува и не чека. Важно е да се излезе од дома, да се има физичка активност, а ако се даде и гол на противничкиот тим среќата и задоволството е поголемо.

До играта со вистински голчиња со мрежи и стативи и камењата од природното опкружување се доволни за почеток. Важно е да сакаат да играат. За се' друго ќе се најде решение.

 

Last modified on Вторник, 20 Октомври 2020 - 22:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.