Гевгелија памети

Петок, 25 Септември 2020

Во кругот на големото двориште со борова шумичка во поранешниот објект на гевгелиската Касарна стои споменик на стреланите граѓани од нашиот крај за време на Втората светска Војна која не ги заобиколи ниту овие простори на Македонија. Сведоштво за извршителот на ѕверскиот чин - бугарскиот фашистички окупатор, е исклесан на камената плоча од спомен постаментот. На неа пишува:

Во оваа месност, бугарскиот фашистички окупатор во декември 1943 и јануари 1944 година ги стрела патриотите од селата Конско и Негорци:
1. Ѓорѓиева Јордана од с. Конско
2. Деков Илија - Конско
3. Шаренков Димитар - Конско
4. Бојмалиев Ристо - Негорци
5. Димов (Велов) Ѓорги - Негорци
6. Карпузов Борис - Титов Велес
7. Шуклев Ристо - Негорци

Споменикот е подигнат 1973 година од Општинскиот одбор на Сојузот на здруженијата на борците од Народно ослободителната борба од Гевгелија.

Ако бугарите забораваат новите поколенија на овие наши сограѓани не забораваат. Минатата година дел од нив учествуваат во граѓанска акција за чистење на кругот на Касарната. Посебно внимание посветија на ова споменично обележје, со обнова на бојата на исклесаните имиња на стреланите од овој крај.

Вечна и слава и незаборав!
Гевгелија ги памети своите херои и жртви од НОБ. Ова во прилог на најновата бугарска политика и намери, пред почетокот на преговорите на Македонија за влез во ЕУ, да ја преправат својата улога во Втората Светска Војна како „ослободители“ на овие простори кои ги нарекуваат „бугарска територија“.

Гевгелија памети!

 

Last modified on Петок, 25 Септември 2020 - 12:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.