Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Свадбарска од Смоквица

Недела, 09 Август 2020

Недела, ден за свадба. Летен ден во Смоквица.
Домаќинот седнат во првиот ред со качкет на глава, Ангел Јанев, го жени својот најмал син. Цело село на гости. Сите ги чекаат сватовите. Синот Јане ќе донесе невеста од Скопје.
Е, за ваков настан се повикувал фотограф од Гевгелија да го одбележи денот, зошто во тоа време фотографски апарат немал никој во селото. Само едно фото студио во Гевгелија.

Деновиве, во време на корона пандемија, ни' фалат вакви свадбарски радости.

Ова е фото потсетување дека секој ден заслужува свое внимание, а ако биде овековечен со фотографија, станува историски запис за животот од едно време и групна радост на цело село кое може да го донесе среќниот настан за стапување во брак на двајца млади.

ФОТО: Од домашниот албум на внука на Ангел


Last modified on Недела, 09 Август 2020 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.