Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Штрковите повторно вдомени

Петок, 03 Јули 2020

Со интервенција на екипа на ЕВН денеска беше поправено превртеното гнездо на штрковите, кое се наоѓа на електричен столб до зградата кај Железничка станица Гевгелија.
Тамошните жители ги гледаа немоќните градски штркови како се шетаат под столбот, на тротоарот од улицата „Маршал Тито“ и раскрсницата со улица „Железничка“, а совесни граѓани ја постираа нивната „мака“ - немањето гнездо-свој дом, на социјалните мрежи.

Екипа на ЕВН, која е фирма која го споделува новото време на социјална комуникација со граѓаните, го прифати јавниот повик и еве денеска, со контура од метални шипки во форма на обрач со вдлабнатина, ја појача подлогата и го постави постојното гнездо на истиот електричен столб. Сега веќе ниту ветерот не ќе може да го однесе.

Пример за пофалба на соработка меѓу човекот и жителите на природата.

Фото: позајмено од Аризанова Елена


Last modified on Петок, 03 Јули 2020 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.